zpět na hlavní stránku

HORNINY

NEROST = MINERÁL

Nerost je stejnorodá pevná látka anorganického původu, kterou lze vyjádřit chemickým složením. Samostatně se vyskytují jen prvky (nerosty) s malou chemickou reaktivitou – například platina, zlato, stříbro.

HORNINY

Horniny jsou nestejnorodé přírodní látky, které tvoří zemskou kůru. Jsou složeny z různých materiálů. Výjimkou jsou horniny z jednoho nerostu, např. vápenec, celý z kalcitu nebo křemenec, celý z křemene. Horniny se dělí podle způsobu jejich vzniku do tří základních skupin: vyvřelé (magmatické), usazené (sedimentární) a přeměněné (metamorfované).

Magmatické horniny

Vznikly utuhnutím roztavené hmoty (magmatu). K jejich vzniku byla nutná vysoká teplota.

  • hlubinné (plutonické) - masa taveniny utuhla hluboko pod zemským povrchem. Často tvoří velká tělesa. Patří mezi ně například gabro, žula, syenit.
  • výlevné (vulkanické) - vznikají utuhnutím lávy na zemském povrchu nebo mělko pod povrchem. Nejhojněji je zastoupený čedič. Mezi další patří znělec, andezit, trachyt či pemza.
  • žilné - obvykle tvoří menší tělesa - žíly. Při jejich vzniku tavenina pronikla do puklin, které vyplnila a utuhla. Mezi žilné vyvřeliny patří například aplit, mineta nebo pegmatit.
  • Sedimentární horniny

    Vznikají při nízkých teplotách v povrchových zónách působením vnějších geologických sil. Obzvlášť důležitá role připadá vodě. Při tvorbě usazených hornin nejprve podléhá zdrojový materiál zvětrávání, rozpadu a rozpouštění, pak je přemístěn na vhodné místo, jako např. na dna jezer a oceánů, kde se hromadí.

  • nezpevněné - hornina zůstane sypká nebo za vlhka tvárná, např. jíl nebo štěrk. Pokud postupně dojde ke zpevnění, vznikají usazeniny zpevněné, např. břidlice a pískovec.
  • zpevněné - postupně dojde ke zpevnění, např. břidlice a pískovec.
  • úlomkovité – vznikají usazením různě velkých úlomků, např. slepenec.
  • chemogenní - celá hlavní masa horniny vznikne vysrážením látek z vodního roztoku, např. traventin. Zvláštním případem jsou kaustobiolity. Vznikají akumulací organických, hořlavých látek. Patří mezi ně rašelina, uhlí, zemní vosk, ropa, ale například i zemní plyn.
  • Metamorfované horniny

    Vznikají ze všech typů hornin působením zvýšené teploty a tlaku. Dochází k rekrystalizaci minerálů. Teplota ovšem není tak vysoká, aby došlo k roztavení hmoty jako u hornin vyvřelých. Mezi běžně rozšířené metamorfované horniny patří např. mramor, rula, fylit, granulit, karbonit nebo mylonit.

    Přehled

    HORNINY magmatické sedimentární metamorfované
    vznik utuhnutím roztavené hmoty působením vnějších sil působením zvýšené teploty a tlaku
    rozdělení hlubinné, výlevné, žilné nezpevněné, zpevněné, úlomkovité, chemogenní -
    zástupci žula, gabro, čedič, znělec břidlice, štěrk, ropa, uhlí mramor, rula, fylit