ÚVOD |
Důvodů proč začít dělat nějaký bojový sport je spousta. Tady je pár z nich, díky kterým jsem se pro ně rozhodla já a proč je nyní bojové umění nedílnou součástí mého života.
Podle mě je to to nejdůležitější, co jsem si z tréninků odnesla. Není to jen sport, je to umění, ale nejen umění boje, ale hlavně umění respektovat soupeře, přijmout prohru a vzít si z ní něco do budoucna. Je to cesta bojovníka, pokorného, uvědomělého a nápomocného. Je to životní filozofie. Děti se učí přijmout prohru, učí se vzdát soupeři, když poznají, že mají dost. I když je soupeř agresivní a povýšený, ukloní se mu a nechají ho jít si vlastním směrem. Na začátku tréninku se žáci a trenér vzájemně ukloní jako projev úcty a vzájemného pochopení. Tyto vžité postoje a respektování sebe sama a druhých se nenásilně promítají i do reálného života a posilují vnitřní sílu a odhodlání k dosažení vysněných cílů.
Lekce bojového umění vám dají minimálně základy a budete vědět, jak použít své tělo jako zbraň. Navíc budete i odolnější vůči ránám, budete vědět, jak ochránit své tělo, ale i třeba váš doprovod. Porád ale platí, že pokuď je tu ta možnost, měli bychom se pravému boji vyhnout a raději utéct.
Svému sparring partnerovi musíte plně důvěřovat, protože pokuď nebudete sehraní, může se některý z vás zranit. Tato důvěra se pak přenáší do běžného života a přátelství, která navážete při hodinách bojového umění, mnohdy vydrží po celý život
Prostředníctvím tréninků se necvičí pouze síla a výdrž, ale i rychlost, flexibilita, koordinace pohybů, rovnováha a soustředění. Pro malé děti je to výborný způsob, jak poznávat svou vlastní sílu a trénovat své tělo i mysl.
Vzhledem k neustále se měníscím situacím je bojovník nucen rozvíjet své taktické myšlení. Bojová umění nepodporují agresi. Prostřednictvím svého vztahu se svými kamarády se děti učí spolupracovat, respektovat se a rozvíjet sebeovládání. Boj vyžaduje plné soustředění, což mě osobně pomáhá zaměstnat myšlenky a uniknout tak od běžných problémů a starostí.