Exkurze Slovenské národní parky
Za krásnými místy nemusíme cestovat přes půl světa. Na Slovensku mají nádhernou přírodu, malebné horské vesničky, termální lázně a samozřejmě také kulturní a historické památky. Zeměpisné exkurze, která měla za cíl ukázat krásy Slovenska, se kromě třídy 6. G zúčastnili také někteří studenti tříd 4. G, 5. G, 2. B, 3. B a 4. A.
Při cestě do Čingova, místa našeho ubytování, jsme z autobusu mohli vidět Vážské kaskády nebo mezinárodní autokrosovou dráhu v Považské Bystrici. První naše poznávací zastávka však byla v Manínské a Kostolecké tiesňavě. Tato národní přírodní rezervace se nachází ve Strážovských vrších nedaleko Považské Bystrice. Naučná stezka nás provedla zlomovou soutěskou lemovanou skalními stěnami vápencového bradla. V údolí Manínského potoka se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočichů.
Druhý den jsme se vydali na cestu do Slovenského ráje. Naši průvodci, Mgr. Janík, Mgr. Března a Mgr. Peroutková, vybrali trasu podél říčky Suchá Belá. Pomocí žebříků, lávek a stupaček jsme stoupali korytem říčky plné vodopádů, skal a kamenů. Po hřebeni kopce vysokého asi 960 metrů jsme došli na Kláštorisko, kde se nachází zbytky kartuziánského kláštera založeného v roce 1299. Také je zde možno navštívit symbolický hřbitov věnovaný těm, kteří svůj život zasvětili horám. Z Kláštoriska jsme sešli dolů k řece Hornád. Opět jsme museli využít stupačky, řetězy a lávky, abychom Prielom Hornádu překonali a mohli vystoupat na Tomášovský výhĺad, nejnavštěvovanější vyhlídku ve Slovenském ráji. Skalní stěna je přes 200 metrů dlouhá a dosahuje výšky 32 metrů. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli zahlédnout i Vysoké Tatry. Silný vítr nás ale z vyhlídky brzy vyhnal a my jsme sestoupili zpět k řece a došli až na chatu Čingov. Po večeři jsme relaxovali v hotelovém bazénu.
Třetí den nebyl tak fyzicky náročný. Cestovali jsme převážně autobusem a navštívili nejdříve město Prešov, kde se těžila až do roku 1970 kamenná sůl a později i tzv. „solanka“ (solný roztok). Muzeum solivaru nabízí prohlídku celého komplexu pěti budov a díky průvodkyni jsme získali řadu zajímavých informací. Z Prešova jsme se vydali do Slovenských opálových baní. Průvodce nám vyprávěl o životě horníků, kteří z velmi tvrdého andezitu těžili vzácný opál. Důl byl uzavřen roku 1922 a velká část spodních pater je dnes zatopena vodou. Naší poslední zastávkou byl Herlianský gejzír, jedinečný studený výron artézské minerální vody. Intervaly erupcí jsou 32 až 34 hodin a výška erupční fontány může dosahovat 15 až 20 metrů. Bohužel jsme gejzír neviděli v aktivní činnosti.
Čtvrtý den jsme odjeli autobusem do Štrbského plesa, odkud jsme vyrazili pěšky k Popradskému plesu. Po cestě jsme odbočili na symbolický hřbitov, který je pietním místem věnovaným obětem hor. Slunečné počasí střídané lehkým sněžením dokreslovalo pohádkovou krajinu Vysokých Tater. I když cesta nebyla náročná, ocenili jsme pozdější návštěvu termálních lázní ve Vrbově. Teplé venkovní bazény totiž nabízejí turistům zasloužený odpočinek.
Pátý den jsme si prohlédli Spišský hrad, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zřícenina hradu leží na travertinovém kopci a nabízí krásný výhled na Spišské Podhradie, kde se nachází i dříve samostatná obec Spišská Kapitula. Dominantou města je pozdně románská katedrála sv. Martina z let 1245 – 1273 se dvěma věžemi. Stejný geologický základ jako Spišský hrad má i protější kopec Dreveník, jehož travertinové skalní útvary i typickou stepní krajinu jsme si mohli blíže prohlédnout. Z Dreveníku jsme sešli do obce Žehra, v níž se nachází další památka UNESCO, a to kostel Ducha svatého. Bohužel jsme neměli dost času obdivovat překrásné nástěnné malby nebo vzácné zařízení kostela.
Exkurzi jsme zakončili návštěvou národní přírodní rezervace Sivá Brada. Je to travertinová kopa, na jejímž vrcholu vyvěrá minerální pramen bohatý na CO2. Se Slovenskem jsme se rozloučili nákupem sýrů ve slovenské Kolibě. Kromě spousty zážitků jsme si tak domů odvezli i hmotné suvenýry.
Děkujeme učitelům zeměpisu za úžasnou exkurzi a spolužákům za příjemnou zábavu při společných večerech.
Studenti 6. G a Mgr. Monika Peroutková
Fotoreportáž z exkurze Slovenské národní parky. Fotky naleznete v přiloženém odkazu.
Karel Janík