David Věžník je copywriter, publicista, korektor, video editor, moderátor a příležitostný DJ. Na Gymnáziu v Třebíči odmaturoval v roce 2002. Od roku 2017 žije na volné noze. Mezi jeho klienty a zároveň kamarády patří například Beskydské rehabilitační centrum Čeladná, kterému točí, stříhá a komentuje videa, a musicserver.cz, pro který edituje a píše. Ve volném čase rád poslouchá hudbu, občas si zahraje na nějaký hudební nástroj a nebo se dívá na filmy a seriály.
Jak vzpomínáte na studium na gymnáziu?
Samozřejmě to byly občas i nervy, ale s odstupem času mi v mysli zůstávají jen ty příjemné vzpomínky. Většinou se týkají mimoškolních aktivit – vzpomínám na zkoušky s pěveckým sborem, koncerty s kapelou, které jsme odehráli přímo na chodbě gymnázia, první žurnalistické zkušenosti ve Zvonku, výtvarné aktivity tamtéž (které vedly k tomu, že jsem si na gymnáziu uspořádal svou první (a poslední) autorskou výstavu satirických komiksů, ale taky k tomu, že jsem poznal, co je to „hater“, i když se tomu tak tehdy neříkalo 🙂 ).
A pak rád vzpomínám na vzácné okamžiky vyšinutí z normálu, třeba když nás suplující učitelka v hodině ZSV vzala ven, protože bylo hezky, a o významných filozofech jsme si povídali na zahrádce cukrárny.
Doba, kdy jsem maturoval, byla taky velmi veselá, protože jsem těsně před „svaťákem“ onemocněl zarděnkami, což dost zkomplikovalo přípravu. 😀 Ale přežil jsem to. Jak zarděnky, tak maturitu.
Připravilo Vás gymnázium dostatečně na vysokou školu?
Studium na vysoké škole je úplně něco jiného než studium na gymnáziu, za určitou formu přípravy na ně by se ale dala považovat Středoškolská odborná činnost (jestli si ten název dobře pamatuju), což byly jakési seminární práce nanečisto. Trénink formálních náležitostí vysokoškolských prací se vyplatil.
Ve čtvrťáku jsme pak absolvovali několik cvičných SCIO testů, které byly součástí přijímaček na výšku, a to rozhodně nebyl ztracený čas.
Co Vás dovedlo ke studiu vašeho oboru?
Mně všichni odmalička říkali: „Z tebe bude spisovatel.“ Já jsem se tomu bránil (chtěl jsem být slavným muzikantem), ale čím víc se blížila maturita, tím víc mi bylo jasné, že mi ta čeština bude osudná. A tak jsem se přihlásil na žurnalistiku. Úplnou oklikou jsem se nakonec dostal k práci pro jeden hudební server, takže se ten kruh tak nějak uzavřel.
Co je náplní Vaší práce?
Před čtyřmi roky jsem se rozhodl, že už nechci chodit do práce od devíti do pěti, a šel „na volnou nohu“. Dnes dělám mix povolání, která asi nejlíp charakterizují slova jako editor, redaktor, copywriter, videoeditor, moderátor a příležitostný DJ.
Jaké jsou Vaše koníčky/záliby?
Na prvním místě je už od puberty hudba – první věc, kterou ráno zapínám, není rychlovarná konvice, ale reproduktory. Muziku poslouchám po celý den, sám občas vezmu do rukou banjo (šestistrunné, protože se ladí stejně jako kytara a já jsem líný se učit nové akordy 🙂 ). A protože moje práce je veskrze tvůrčí, stává se ze mně ve chvíli, kdy mám „hotovo“, konzument – sednu si před televizi a koukám na seriály nebo filmy. A když mě nebaví sedět, vyrazím z Ostravy, kde už devět let žiju, do Beskyd nebo alespoň do zelených částí města, kterých je tady překvapivě hodně.
Vypracovali: Trojan Adam, Mrákota Jakub, Vlach Martin, Smola Vojtěch, 6. G